LAST MINUTE KSIĘGA GOŚCI OFERTY BIUR PODRÓŻY O NAS KONTAKT
państwo: region: data: pokaż kalendarz
Rozmiar: 51 bajtów
wycieczki dwudniowe i wielodniowe
wycieczki jednodniowe
zielone szkoły
wycieczki zagraniczne
sanatoria i uzdrowiska
ośrodki wczasowo
konferencyjne
najpiękniejsze polskie
pałace i zamki
Przejazdy autokarowe
Eurolines Polska
Kursy językowe
Ogólne warunki
uczestnictwa
ZAMÓW NEWSLETTER

twój adres e-mail:
KONTAKT

COŚ DLA KONESERÓW? NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PAŁACE I ZAMKI

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Zamek w Kliczkowie - wybudowany pod koniec XIII w. przez księcia świdnicko-jaworskiego. Następnie aż do polowy XVII w. był w posiadaniu różnych rodów rycerskich: Kittlitzów, Zeidlitzów, Rechenbergów i Schellenddorfów, którzy w drugiej połowie XVI w. przebudowali gotycką warownię w stylu renesansowym. U schyłku XIX w. dokonana przebudowy, która zasadniczo zmieniła wygląd obiektu, wzniesiona została m.in. piękna neogotycka wieża zakończona blankami i ujeżdżalnia w rozbudowanym parku, w którym do dziś zachowały się nagrobki ukochanych koni wyścigowych właścicieli. Po II wojnie światowej zamek wielokrotnie zmieniał gospodarzy. W 1948 r. dwa skrzydła strawił ogień. Od połowy lat 80-tych prowadzone były prace remontowe, mające na celu adaptację rezydencji na cele konferencyjno-hotelowe.


Zamek w Kliczkowie

Pałac w Kraskowie - dla barokowego pałacu dobrą oprawę stanowi dolina Bystrzycy i sąsiedztwo Gór Sowich. Pierwszy zamek został tu zbudowany w XIV w., a w roku 1611 przeszedł na własność rodziny von Zedlitz, rozpoczął jego przebudowę. Około 1667 roku zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, ponad pół wieku później ogromne szkody wyrządził tu pożar. Po pożarze Dawid Sigismund Zedlitz und Lepie wystawił okazałą rezydencję barokową, która w niemal niezmienionych kształcie dotrwała do dziś. Architektem był Fisher von Erlach. Po 1945 roku pałac, jak większość poniemieckich rezydencji, był własnością PGR i popadał stopniowo w ruinę. W 1992 r. nowy właściciel odrestaurował cały kompleks i przekształcił w luksusowy hotel.


Pałac w Kraskowie

Zamek w Książu - jest na dolnym śląsku największym obiektem warownym. Jego ogrom większość wspaniałość potwierdzają liczby: 400 komnat większość łącznej kubaturze ok.150 tyś. m sześciennych. Sytuuje to Książ na trzecim miejscu wśród polskich zamków - po Malborku i Wawelu. Gotycki zamek wybudował większość XIII w. książę świdnicko-jaworski Bolko I.

Warownia, która pełniła początkowo funkcję strażnicy granicznej, stanęła na niedostępnym, skalnym cyplu. Gdy książę Bolko przeniósł tu swoją siedzibę, wzrosła ranga zamku, który zaczęto nazywać Książęcą
rąk książąt śląskich warownia trafiła we władanie królów czeskich, była nawet siedzibą husytów, większość potem - rycerzy rabusiów, co przydało zamczysku nie najlepsze sławy. W XV w. Książ został rozbudowany z inicjatywy starosty repre- zentującego króla Węgier. Potem zamek należał do rodów śląskich - najdłużej do Hochbergów. W XVII w. został przebudowany większość stylu barokowym - z tego okresu pochodzi np. reprezentacyjna sala balowa - tzw. sala Maksymiliana, do dziś budząca zachwyty.

Z inicjatywy księcia Jana Henryka XV i jego żony księżnaj Daisy zamek kolejny zmienił wystrój. W czasie II wojny światowej naziści skonfiskowali zamek, przeznaczając go na siedzibę sztabu Hitlera. W skale, na której stoi, jeńcy i więźniowie obozów koncentracyjnych wydrążyli labirynt tuneli. Po wojnie zamek zdewastowany przez żołnieży radzieckich niszczał do 1956 r. Do lat 90. trwały prace remontowe.


Zamek w Książu

Pałac w Krobielowicach - czteroskrzydłowy, noszący cechy stylu zarówno renesansowego, jak i barokowego, pałac w Krobielowicach wielokrotnie zmieniał swój kształt w ciągu pięciu wieków istnienia. Najstarsza jego część została wzniesiona w stylu gotyckim, o czym świadczą ślady zachowane w piwnicach. Budulec ogromny granitowy blok, rozbity na mniejsze kawałki, pochodził ze zboczy nieodległej góry Ślęży.

Wewnętrzny dziedziniec Pałacu otaczają krużgankowe skrzydła, z
tarasów zaś roztacza się widok na stawy i okoliczne lasy. Po gruntownej odbudowie w latach 1992 -1996 pałac służył jako hotel, restauracja i ośrodek konferencyjno-seminarny.


Pałac w Krobielowicach

Zamek Czocha - malowniczo usytuowany nad Jeziorem Leśniańskim, ma długą siędającą XIII w. historię. W XIV w. osiadł tu ród von Nostitzów, a stara masywna warownia została przebudowana w stylu renesansu. Na początku XIX w. Ernest Gutschow, kolekcjoner i kolejny właściciel zamku, zatrudnił wybitnych architektów i dekoratorów, którzy - inspirującsię angielskim gotykiem - stworzyli wspaniałą neoromantyczną rezydencję z górującą nad nią średniowieczną basztą. Sprowadzone z Włoch oryginalne kominki z marmuru można podziwiać do dziś.

Zamek kryje rozmaite tajemnice: skrytki, zakamarki, tajne przejścia za boazerią, a w podziemniach gigantyczny pancerny pokój. Skarbiec tuż po wojnie został rozbity i zrabowany, a z całego wyposażenia rezydencji udało się uratować tylko część biblioteki. Zostały natomiast legendy - żywe do dziś - i otaczająca zamek Czocha aura niezwykłości i tajemniczości. Ku przestrodze pań na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się studnia niewiernych żon.


Zamek Czocha

Zamek w Wojnowicach - powstał w XIV w. jako siedziba Jana Skoppa. Potem przechodził z rąk do rąk, w końcu - w 1513 r. wrocławski mieszczanin Nikolaus Schebitz zakupił w Wojnowice i rozpoczął budowę nowego zamku. W połowie XVI w. z inicjatywy kolejnego gospodarza, wrocławsiego mieszczanina Jakuba Bonera, przebudowany został na renesansową rezydencję. W takim kształcie, z niewielkimi tylko zmianami, budowla przetrwała do dnia dzisiejszego. Cztery dwukondynacyjne skrzydła, ozdobione wieżyczkami, otaczają niewielki dziedziniec z renesansowymi arkadami.

Zamek zbudowany jest z cegły, a detale architektoniczno-rzeźbiarskie, m.in. renesansowy portal i obramienia okien, wykonane zostały z piaskowca. Przy bramie stoi malownicza wieża z blankami. Z zewnątrz budowla chroniona była fosą, łatwo dziś do pokonania dzięki kamiennemu mostkowi. Wojownice są rzadkim przykładem położonej za miastem mieszczańskiej rezydencji obronnej. Odrestaurowany po zniszczeniach II wojny światowej zamek jest dziś siedzibą Stowarzyszenia Historyków Sztuki.


Zamek w Wojnowicach


WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu - średniowieczny zamek krzyżacki. Został wzniesiony w XII w. na lewym brzegu Drwęcy, na miejscu starszego (z X w.) grodu obronnego. Cztery skrzydła zamykają kwadratowy dziedziniec, ozdobiony krużgankami. Po bitwie pod Grunwaldem zamek na krótko zajęli Polacy.

Twierdza przechodziła z rąk do rąk, ostatecznie przy Polsce została na mocy postanowień II pokoju toruńskiego w 1466r. Podobnie jak inne pokrzyżackie zamki, Golub - Dobrzyń był siedzibą starostów królewskich, miała go we władaniu m.in. siostra króla Zygmunta III - Anna Wazówna. Na jej polecenie gotycki zamek przebudowany na późnorenesansową rezydencję. W miejsce dachów i wysokich szczytów pojawiły się kunsztowne attyki i narożne kopułowe wieżyczki. Po Annie Wazównie, oprócz życzliwej pamięci poddanych, pozostała też legenda.

To właśnie ona, dobry duch Golubia-Dobrzynia jako biała dama nocami przechadza się po zamkowych krużgankach. W XVIII w. zamek przeżył trudne chwile: zniszczony w czasie "potopu szwedzkiego" odbudowany został dopiero w XVIII w. Pod pruskim panowaniem w czasie zaborów pełnił rozmaite funkcje: lazaretu, więzienia i szkoły. Tuż przed wybuchem I wojny światowej rozpoczął się remont i jeszcze przed wrześniem 1939 r. zaczęło działać muzeum regionalne.

Od 1967 r. jest siedzibą Muzeum Regionalnego PTTK i domu wycieczkowego. W Golubiu-Dobrzyniu działa jedno z najstarszych bractw rycerskich , które co roku organizuje tu słynne turnieje rycerskie.


Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Pałac w Lubostroniu - hrabra Fryderyk Skórzewski zachwycony okolicą postanowił w tym "sercu lubym ustroniu" wybudować siedzibę swojego rodu. Prace rozpoczęły się pod koniec XVIII w. Autorem projektu był architekt Stanisław Zawadzki, dla którego wzorem stał się m.in. pałac Merliniego w Królikarni.

Rezydencja z trójkondygnacyjną rotundą pośrodku wzniesiona została na planie kwadratu. Prace sztukatorskie hrabia Skórzewski powierzył znanemu rzeźbiarzowi Michałowi Ceptowiczowi. Pod kopułą okrągłej sali umieszczony został fryz figuralny przedstawiający antyczny pochód ofiary. Posadzkę sali rotundowej ułożono z różnokolorowego drewna. W jej środkowej części znalazł się wizerunek Orła i Pogoni. Pałac ocalały z zawieruchy wojennej, po jej zakończeniu był siedzibą Funduszu Wczasów Pracowniczych, co uchroniło go przed dewastacją. Na początku lat 90. odzyskał dawną świetność i blask.


Pałac w Lubostroniu

WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Zamek Joannitów w Łagowie - potężna warownia, idealnie nadawała się do celów obronnych. Otoczona grubymi murami, leżąca na wzgórku, na wąskim pasie ziemi rozdzielającym dwa jeziora: Łagowskie i Trześniowskie - stanowiła fortecę niemal nie do zdobycia. Siedziba komandorii zakonu joanitów zbudowana została w XIV w. Zamek wzniesiona tradycynie, na planie zbliżonym do kwadratu.

Nad całością góruje potężna wieża, oryginalna- dołem kwadratowa, wyżej cylindryczna - umiejscowiona w południowo-wschodnim narożniku. Zamek nie doznał dużych zniszczeń w czasie II wojny światowej. Odrestaurowany dziś mieści m.in. hotel. Miłośnikom kina sylwetka łagowskiego zamku jest dobrze znana z racji odbywającego się tu co roku przeglądu filmów fabularnych - Lubuskiego Lata Filmowego.


Zamek Joannitów w Łagowie

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
Opactwo Cystersów w Sulejowie - średniowieczne opactwo stanowi jeden z najlepszych zachowanych warownych zespołów pocysterskich w Europie Środkowej. Ufundowany w XII w. przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego był piątym w kolejności chronologicznej klasztorem cysterskim w Polsce. Jego architektura nawiązuje do wzorów burgundzkich.

Należący do kompleksu romańskich kościołów pod wezwaniem NMP i św. Tomasza Becketa był jedynym w naszym kraju ośrodkiem kultu tego angielskiego świętego. Pierwsi francuscy mnisi przybyli w okolice Tulejowa z Morimond w 1177 r., przynosząc kult św. Tomasza już parę lat po jego męczeńskiej śmierci. Cystersi, od powstania zakonu w końcu XI w. do schyłku średniowiecza, wznieśli w Europie kilkaset klasztorów. Oni też jako pierwsi zaczęli stosować wypaloną cegłę, przyczyniając się w ten sposób do popularności architektury gotyckiej. Zabudowania opactwa tworzą nieregularny wielobok, ozdobiony basztami i wieżami bramnymi.

Całość otacza obwód warowny, złożony z murów, wież i baszt. Umocnienia wzniesiono prawdopodobnie w poł. XV w. po napaści i spaleniu opactwa przez Tatarów. W odrestaurowanej części opactwa dziś mieści się hotel.

Zamek w Uniejowie - stanowił posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich. Budowla została wzniesiona w 1306 r. z inicjatywy biskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego. W I poł. XVII w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Z tego okresu pochodzi portal wjazdowy z herbami fundatorów XVIII w. Siedzibę biskupów zniszczyły wojska saskie. Resztę strawil pożar.

Władze pruskie skonfiskowały zamek, który następnie, w 1836 r., w nagrodę za udział w tłumieniu powstania listopadowego, otrzymał wraz z tytułem hrabiowskim carski generał. W okresie międzywojennym na zamku ulokowały się szkoła i pensjonat. Potem - magazyn zboża i skład nawozów. Po remoncie zabytek został w 1960 r. udostępniony zwiedzającym. Mieści się m.in. hotel.


Zamek w Uniejowie


WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
Zamek Tarnowskich w Suchej Beskidzkiej - początek historii zamku łączy się z osobą złotnika krakowskiego, Caspera Castiglione, który zaprzyjaźnił się we Florencji ze Stanisławem Słupskim i nabył od niego wieś Suchą. W miejscu dawnedo dworu Słupskich wybudował obronny dwór, który miał zabezpieczyć wieś przed napadami.

Ostatnimi właścicielami zamku byli Tarnowscy. Podczas II wojny światowej zbiory zostały zrabowane, a w samym zamku Niemcy urządzili koszary. W latach 70. zamek suski stał się częścią Zamku Królewskiego na Wawelu, stąd też nazywany jest Małym Wawelem. Dziś w kompleksie zamkowym mieszczą się muzeum, galeria sztuki i hotel.


Zamek Tarnowskich w Suchej Beskidzkiej

Pałac Wężyków w Paszkówce - neogotycki pałac, wybudowany został w II poł. XIX w. przez rodzinę Wężyków, w której posiadaniu pozostał do 1940 r. Wojnę przetrwał bez zniszczeń. Uroku przydaje pałacowi charakterystyczna mauretańska wieżyczka i ryzality. Dziś w samym pałacu, a także w dawnym spichlerzu znajdują się pokoje i apartamenty dla hotelowych gości.


Pałac Wężyków w Paszkówce


WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
Pałac w Jabłonnie - zespół pałacowo-parkowy, powstał w II poł. XVIII w. z inicjatywy biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Najpierw był siedzibą księcia Józefa Poniatowskiego, od poł. XIX w. - własność Anny z Tyszkiewiczów, a następnie Potockich. Siedzibę biskupa Poniatowskiego wybudowano według projektu architekta królewskiego Dominika Merliniego.

Parterowy pałac z przylegającymi do niego piętrowymi oficynami otrzymał barokową strukturę i klasycystyczne dekoracje. Od frontu stanęła czworoboczna wieża zwieńczona hełmem z kulą. W poł. XIX w. rezydencja została przebudowana pod kierunkiem Hrnryka Marconiego. Pałac spalony w czasie wojny, w 1953 r. trafił pod opiekę Polskiej Akademii Nauk.


Pałac w Jabłonnie

Zamek w Pułtusku - średniowieczny zamek biskupów płockich, położony na skraju Puszczy Białej nad Narwią, wzniesiony został w XIV w. na miejscu starszego, drewnianego zamku, spalonego przez Litwinów. W XVw. powstała gotycka warownia, którą w wieku XVI przebudowano w stylu renesansowym, nadając jej kształt podkowy. Rozbudowę rezydencji biskupiej przerwał "potop szwedzki". Spalony i zniszczony zamek długo nie mógł odzyskać dawnego blasku.

Dziś - gruntownie odrestaurowana - jako Dom Polonii stanowi centrum konferencyjno - hotelowe Stowarzyszenia Polonii. Wśród oryginalnych atrakcji Dom Poloni oferuje gościom przejażdżkę gondolami i pokazy sztucznych ogni.

Pałac w Lesznie - późnobarokowy pałac, zbudowany w I poł. XVIII w. dla Łuszczewskich herbu Korczak - właściciel okolicznych dóbr. Rezydencja niebawem przeszła w posiadanie Szymanowskich, potem Piotrowskich, a od II poł. XIX w. należała do Bersohnów. Obie rodziny, Piotrowscy i Bersohnowie, zainwestowały w budowę cukrownii w Lesznie.

Równocześnie prowadzona była rozbudowa pałacu. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzą neorokokowe dekoracje na elewacji. Piętrowa rezydencja wzniesiona jest na planie prostokąta. Otoczenie pałacu stanowi piękny park, założony w XVIII w. i przekształcony w następnym stuleciu. Dziś mieści się tu hotel i ośrodek szkoleniowo-konferencyjny.


Pałac w Lesznie

Pałac Ossolińskich w Sterdyni - położony w starorzeczu XVIII-wieczny pałac stanowi ciekawy przykład mariażu dwóch stylów - barokowego i klasycystycznego. Wzniwsiony został w latach 1797 - 1806. Pracami budowlanymi kierował architekt Jakub Kubiki. Na początku XIX w. obiekt został nieznacznie przebudowany.

Murowany pałac z dwóch stron - od frontu i od ogrodu - ozdabiają dwupiętrowe ryzality. Główny budynek połączony jest murem z partnerowymi oficynami. Rezydencje otacza park krajobrazowy ze stawami rybnymi. W pałacu i oficynach mieści się dziś hotel.


Pałac Ossolińskich w Sterdyni


WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
Pałac w Mosznej - mieszanka stylów od baroku po neogotyk i neorenesans, bogactwo i przepych dekoracji, bajeczne ryzality, 99 strzelistych wież i wieżyczek - wszystko to sprawia, że pałac rodziny von Thiele-Winckler wymieszany jest wśród najpiękniejszych rezydencji Opolszczyzny.

Według legendy, na miejscu, gdzie stoi pałac lub też obok niego miał znajdować się zamek templariuszy. Obiekt często zmieniał właścicieli i przeżył niejeden pożar. W poł. XIX w. trafiła w ręce rodziny von Thiele- Winckler. Odbudowa po pożarze i rozbudowa pałacu trwała kilka lat: od 1896 do 1900. Właśnie wtedy uzyskał swój ostateczny - zachowany do dziś - kształt. Rezydencja została powiększona o dwa skrzydła. Na uwagę zasługują w pałacu: przeszklony strop jednej z sa, stiukowe dekoracje jadalni i kasetonowy strop gabinetu.

Rozległy park poprzecinany jest kanałami w stylu holenderskim i francuskim, które kiedyś tworzyły sieć umożliwiającą komunikację wodną po okolicznych stawach.


Pałac w Mosznej

Zamek Biskupów Wrocławskich w Otmuchowie - początki zamku datowane są na wiek XII. Przez stulecia był siedzibą biskupów wrocławskich. W 1741 r. podczas wojen śląskich wojska pruskie zbombardowały częściowo zamek, który potem znów służył za siedzibę biskupów. W roku 1810, po sekularyzacji własności kościelnej, zamek uległ dewastacji.

Ostatni właściciel zamku, Bernard von Homboldt, z powodu budowy zapory sprzedał go miastu. Po remoncie umieszczono w nim hotel. Dziś pełni taką samą funkcję.


Zamek Biskupów Wrocławskich w Otmuchowie


WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
Zamek w Baranowie Sandomierskim - renesansowy zamek, należy do najpiękniejszych, najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany na przełomie XVI i XVII w. przez Rafała i Andrzeja Leszczyńskich na wzór siedziby królów polskich w Krakowie, nazywany był Małym Wawelem.

Powstał w miejscu, gdzie pierwotnie stała wieża mieszkalno-obronna, zbudowana w XV w. dla podstolego sandomierskiego, Jana Baronowskiego. W XVII w. na polecenie nowego właściciela, księcia Lubomirskiego zamek został przekształcony w barokowy pałac. Zniszczony przez altylerię podczas działań wojennych, dewastowany przez przypadkowych opikunów po wojnie, świetność odzyskał po kapitalnym remoncie pod koniec lat 60. Wtedy też zostało tu utworzone muzeum wnętrz.

Uroki Baranowa Sandomierskiego docenili filmowcy: to właśnie baronowskie krużganki i zamkowe paradne schody pamiętamy z serialu "Czarne chmury". Od 1997 r. gospodarzem zamku jest Agencja Rozwoju Przemysłu.


Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Krasiczynie - nazywany jest perłą architektury renesansowo-manierystycznej w Polasce. Budowę rozpoczął w 1580 r. Stanisław Krasicki, a ukończył pięćdziesiąt lat później jego syn - Marcin. To od ich nazwiska zamek i miejscowość przyjęły nazwę: Krasiczyn. Dzięki staraniom kolejnych właścicieli, którzy nie szczędzili sił i pieniędzy na remonty budowla do dziś zachowała kształt niemal niezmieniony.

Zamek wybudowany na planie czworoboku, posiada rozległy prostokątny dziedziniec, zamknięty dwoma skrzydłami mieszkalnymi, murami kurtynowymi, zwińczonymi prześliczną ażurową attyką. Droga na dziedziniec prowadzi jak przed wiekami przez kamienny most i bramę z kwadratową wieżą zegarową. Budowla, a dokładniej skarbiec, ma też swojego strażnika: ducha skarbnika zamkowego, który ponoć nadal pilnuje ukrytej w lochach magnackiej fortuny.

Niemal równie stary jak zamek jest otaczający go park krajobrazowy. Założony na przełomie XV i XVI w. swój rozkwit zawdzięcza ostatnim właścicielom - rodzinie Sapiehów, której siedzibą Krasiczyn był przez cały wiek XIX i część XX.Zamek w Krasiczynie
last minute  |   księga gości  |   oferty biur podróży  |   o nas  |   kontakt   www.4studio.net